MAKALELER

BOŞANMANIN EŞLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
BOŞANMANIN EŞLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

BOŞANMANIN EŞLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİ
Mesleğim  gereği evlilkleri yolunda gitmeyen çiftlere çalışıyorum. İstatistiksel bir veri  vermem gerekirse on çiftten ikisine evliliklerine bir şans daha vermeleri, sekizineyse boşanmalarını tavsiye ediyorum.  Oldukça yüksek bir oran değil mi? Maalesef durum bu. Yürütmeleri için bir neden, gelecek için bir ışık göremiyorum çoğu çifte.
Boşanma terapisti olarak ayrılmaya karar veren çiftlerin baş başayken itiraf edemedikleri  konuları anlatmaya destek veriyor, gizli saklı hiçbir şeyin kalmaması için onları yüreklendiriyorum. Oldukça trajik geçen bu görüşmeler sırasında iki tarafın da gizlediği, şüphelenip üzerine gitmediği , görmezden geldiği konuların olduğunu; bir yalanı ya da yalanları sürdürmekte olduklarını fark ettiklerini görüyorum. Seans sırasında bolca öfke ve göz yaşına şahit oluyorum. Gerçekler tüm çıplaklığıyla ortaya çıktığında çirkin söylemler, sataşmalar, ağlamalar kaçınılmaz oluyor. Çıkarken kafaları karışık olan çiftler daha sonra bana ulaşıp teşekkür ediyor ve sırtlarından büyük bir yükün kalktığını söylüyorlar. Stres kaynağı ortadan kalkarken acı verebilir. Ama sonrası dönüşümdür, iyileşimdir, başka bir açıyla dünyaya bakabilme imkanıdır. Yıllarca bir yalanı yaşamak, gizlemek, görmezden gelmek pasın demiri çürüttüğü gibi yavaş yavaş bitiriyor saygıyı, sevgiyi ve hoşgörüyü. İçindeyken fark edilemiyor çürüme.
Sosyal ve ekonomik durum, statü, değişime direnme, gelecek korkusu gibi kavramlar ilişkilerin sorgulanması ve gerçeklerin fark edilmesini engelliyor. Hep bir bahane bulabiliyor insan kendisine mutsuzluktan başka bir şey vermeyen ilişkisini sürdürmek için. Zincirlerini kırabilme cesaretini bulamıyor bir türlü. Toplumun boşanmış bireylere olumsuz bakış açısı her ne kadar azalmış olsa da dul olmak istemiyor kimse kolay kolay.
Boşanma terapisi itiraflar sonucunda başlayan bir süreç. Kısa bir sessizlikten sonra tavsiyemi  değerlendiren çiftler yeniden kapımı çalıp  bu süreci nasıl daha kolay  atlatabileceklerine dair önerilerimi duymak istiyorlar. Bu defa yüzlerinde stresten kaynaklanan gerginlik olmuyor. Rahatlamış ve hafiflemiş olarak çıkıyorlar karşıma.
Anlaşmalı boşanmanın ön çalışmasını yapıp avukatlarının işini hafifletiyoruz önce. Sonra bireysel  terapilerle özgür kaldıkları andan  sonrasını konuşuyoruz. Biriktirdikleri, erdeledikleri, hayal bile etmeye çekindikleri  ne çok şey var bilemezsiniz. Tek pişmanlıkları bu kararı daha önce alamadıkları, bir yalanı bu kadar süre devam ettirdikleri için oluyor genellikle.
Beğenildiklerini, sevildiklerini, kaliteli bir cinsel yaşamı hak ettikleri yeni ilişkileri için hazırlık yapıyorlar. Yeniden özgür birer birey olduklarının bilinciyle kişisel bakımlarına, giyimlerine özen gösterip ihmal ettikleri hobilerini hayata geçirme, yeni soyal çevreler edinme, kişisel gelişimlerine katkı sağlama sözü veriyorlar.
Ayrılmanın kaybediş değil, yeni bir başlangıçlar yapmak olduğunu anlatıyor. Gözlerindeki umut ışığı ve yüzlerindeki huzur dolu bakış işimi doğru yaptığımın bir göstergesi olarak kalıyor zihnimde.
AYRILIK SÜRECİNİ ATLATMAK İ,ÇİN ÖNERİLER
- Dışarı çıkın
- Arkadaşalrınızla buluşun
- Bir kursa yazılın
- Ailenizle vakit geçirin
- Yardım edin
- Bakım yapın
- Temizlik zamanı geldi
- Bitki çaylarına güvenin
- Spor yapın
- Makyaj yapın
- Hayvanlarla iletişim kurun
 

Sorularınız için bizlere ulaşabilirsiniz

Randevu Al