MAKALELER

ÇOCUKLARDA DAVRANIŞ BOZUKLUĞU
ÇOCUKLARDA DAVRANIŞ BOZUKLUĞU

ÇOCUKLARDA DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI
Anne baba olarak hepimiz, çocuklarımızda bazı davranış bozukluklarınatanık olmuşuzdur. Davranış bozuklukları  çevre için rahatsız edici ve sıkıntılı durumlardır.Davranış bozuklukları, yaşa bağlı olarak gelip geçici de olabilir, bazen de yerleşip alışkanlık haline gelebilir.
Örneğin; parmak emme, tırak yeme, gibi olumsuz davranışların uzun yıllar sürmesi kişide duygusal bozukluğun belirtisidir. Bebeklik döneminde rahat ve huzurlu bir ortam bebeğin gelilimi için çok önemlidir. Anne ile bebeğin arasında doğru bir ilişkinin kurulamaması,annede ki ruhsal gerginlik, ev içi geçimsizlikler, sinir hali, ağlama nöbetleri, huzursuzluk, uyku bozuklukları gibi olumsuzluklar, bebeği doğrudan etkiler. Bebekte kusma, karın ağrıları gibi rahatsızlıkların yanı sıra psikolojik sorunlara da yol açar. Parmak emme bir yaşından sonra devam ederse, çocukta güven duygusunun gelişmemiş olduğunu gösterir.Bu gibi durumlar özellikle, çocuğun yatma saatinden önce, annnenin ona yakınlık göstermesi, masal anlatması, kucağına alarak güven duymasını sağlamasına yardımcı olur.
Çocuğa yemek yedirirken de sevgi göstererek yedirmek çok önemlidir. Çocuğu baskıyla uyutmaya çalışmak, yemek yedirmeye çalışmak, çocukta gerginlik ve huzursuzluğa neden olur.Sıkıntılı, heyecanlı,kızğınlığını dışa vuramayan çocuklarda tırnak yeme davranışı görülür. Ailesinden, öğretmaninden, arkadaşlarından baskı gören çocuklarda tırnak yeme davranışı çok sık görülür. Saç kopartma da kişide ruhsal bir bozukluğun olduğunun habercisidir. Anne ve çocuk arasında bağın yetersiz kopuk olduğu çocuklarda çok sık görülür.Çocuklarda görülrn bir davranış bozukluğu da yalan söylemeleridir.5 yaşına kadar yalan söylemenin üstünde durulmaz. Çünkü bu yaşa kadar çocuk doğru ile yalanı ve hayali ile gerçeği de ayırt edemez. Dolayısıyla buna yalan diyemeyiz. 7-8 yaşından sonra söylenen yalanlar ciddiye alınmalıdır. Anne babanın çocuğa iyi örnek olabilmesi için de asla yalan söylememesi gerekir. Çünkü çocuk yalan söylemeyi önce ailesinden öğrenir. Bazen çocuklar dikkat çekmek içinde yalan söyleyebilir.

 

Sorularınız için bizlere ulaşabilirsiniz

Randevu Al