MAKALELER

HANGİ DURUMLARDA PSİKOLOĞA GİDİLMELİDİR
HANGİ DURUMLARDA PSİKOLOĞA GİDİLMELİDİR

Hangi Durumlarda Psikologa Gidilmelidir?

Kimi zamanlarda kendimizi çıkmazda bulduğumuz, sorunlarımızı çözemediğimiz durumlar olabilir. Sorunlar olmasa da  memnuniyet duygumuzda eksiklik, sebepsiz yere sinirlilik hissedebiliriz. Veya sadece bazı konularda farklı bir bakış açısıyla olaylara bakmasını istediğimiz bir kişiye ihtiyaç duyabiliriz. Psikologun amacı; terapiyle birlikte, ruhsal ve psikolojik açıdan sizi rahatlatıp, farkındalık değerinizi arttırıp toplumsal hayattan zevk alabilen bir birey olmanıza yardımcı olmaktır. Psikolog kendi psikoterapi yöntemiyle görüşme yaptığında sorunlarınızın temelini anlamak ve hakkınızda bilgiler edinmek için size sorular sorması çok doğal ve normaldir. Bu sizin terapi süreciniz içinde yararlı bir kısımdır .Bu aşamada psikologların bir sihirli değneği olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Bu bir süreçtir ve psikologlar bu sürecin karşılıklı olarak  en verimli şekilde geçmesini istemektedir. 

 

Hep yetişmemiz gereken bir yer, yapmamız gereken bir iş ve halletmemiz gereken bir sürü durum vardır. İşler hiç bitmez ve üst üste gelir. Hep rahat bir nefes almak isteriz ama çoğu zaman fırsat bulamayız. Bazen hayat tempomuz o kadar yoğundur ki kendimize zaman ayıramadığımızı bile fark edemeyiz. Bir süre sonra tüm bu koşturmaca bize her zaman ki işlermiş gibi gelir ve kanıksarız. Kendimize zaman ayırmak normal bir durum değil de bir lüksmüş gibi gelmeye başlar. Ve kendimizden uzaklaştığımızı fark etmeyiz.
 
Peki, yorulduğumuzu ne zaman anlarız?
 

Çoğu zaman yorulduğumuzu vücudumuzun bize gönderdiği sinyallerden anlarız. “Neden boynum bu kadar ağrıyor ki benim?” “Midem de bayağıdır çok kötü, acaba yediğim bir şey mi dokunuyor?” “Başımda ne zamandır bir ağrı var, geçmek bilmedi.” gibi bedenimiz bize birçok belirti gösterir. Aklımıza tüm bunların sebebi olarak ilk fiziksel bir sorun olup olmadığı gelir. Ancak ruhsal olarak yorulmuş olabileceğimize çok ihtimal vermeyiz. Ya da bazılarımızın aklına gelir ve “kesin psikoloji-1psikolojik bu” der ve geçiştiririz. Aslında tüm bu belirtiler sizin ruhsal olarak ne kadar yorulduğunuzu ve artık kendinizle ilgilenmeye başlamanızı söylüyor olabilir.

                                        

 İsterseniz  şimdide psikologa hangi durumda başvurabileceğiniz konusunda birkaç şeyden bahsedelim;

 

-> Aşırı alınganlık ve özgüven eksikliği yaşanıyorsa

-> Kalabalık ortamlarda dahi yalnızlık hissi oluşuyorsa

-> Kadın-erkek ilişkilerinde çözülemeyen problemler varsa

-> Sürekli can sıkıntısı ve bunalma duygusu hissediliyorsa

-> Aşırı dikkat dağınıklığı varsa

-> Ciddi bir sınav maratonunda olup yeterli konsantrasyon sağlanamıyorsa

-> Evlilik öncesinde veya evliliği bitiremeye dönük durumlarda kafa karışıklığı yaşanıyorsa

-> Herhangi bir aktiviteye bağımlılık derecesinde ilgi gösteriliyorsa

-> Sürekli korku, kaygı veya telaş hissediliyorsa bir psikologa giderek yardım almak gerekmektedir.

 

Sorularınız için bizlere ulaşabilirsiniz

Randevu Al