MAKALELER

KORONAVİRÜS DÖNEMİNDE SINAV KAYGISI
KORONAVİRÜS DÖNEMİNDE SINAV KAYGISI

Sınav Kaygısı Nedir?

Sınav kaygısı; daha öncesinde öğrenilmiş bilginin sınav sırasında etkili bir biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygı olarak tanımlanır. İki çeşit sınav kaygısı bulunur:

Düşük kaygı: düşük kaygıya sahip öğrenciler yaklaşan sınav karşısında düşük seviyede sinirlilik hisseder ama yine de çalışmalarına ve değerlendirmelerde sorulan sorulara odaklanabilirler. Düşük kaygı seviyesine sahip kişiler yoğun tıkayıcı düşüncelere kapılmaz ve sınavda dağılmazlar.

Yüksek kaygı: yüksek kaygı seviyesine sahip öğrenciler korkulan sınav durumuyla yüzleşmelere durumunda hızlı bir kaygı yükselmesi yaşar. Sınava girmezler veya sınav sırasında yüksek korku durumuna maruz kalabilirler. Yüksek kaygı seviyesi kişiye panikle birlikte "ben bunu gerçekten yapamayacağım" hissi yaşatır.

Ne ile ilişkilidir

Kişinin sınava yüklediği anlamlar, sınavla ilgili zihinde oluşturulan imaj, sınav sonrası duruma ilişkin atıflar ve sınav sonrası elde edilecek kazanımlara verilen önem sınav kaygısı oluşumu üzerinde etkilidir. Geçmiş tecrübeler ve otomatik düşünceler tetikleyici unsurlardır. Belirtileri nelerdir? Huzursuzluk, endişe, tedirginlik, sıkıntı, başarısızlık korkusu, çalışmaya isteksizlik, mide bulantısı, taşikardi, titreme, ağız kuruluğu, iç sıkıntısı, terleme, uyku düzeninde bozukluklar, karın ağrıları vb. gibi bedensel yakınmalar, dikkat ve konsantrasyonda bozulma, kendine güvende azalma, yetersiz ve değersiz görme sık görülen belirtilerdir. Gözlem yapıldığında sınav kaygısı olan kişiler, yüksek oranda “sosyal değerlendirme kaygısı”na sahiptir. Bir sosyal fobi çalışması, katılımcılar arasında %20 oranında sınav kaygısı olduğunu göstermiştir. Sanal gerçeklik destekli bilişsel davranışçı terapilerin sınav kaygısını azalttığına dair araştırmalar mevcuttur.

Sınav Kaygısında Sanal Gerçeklikle çalışma

Bu kaygı durumuna son vermek için son yıllarda uygulanan ve başarılı sonuçlar elde edilen sanal gerçeklikle maruz bırakma yöntemi ile kişi aşamalı olarak korkusuna maruz bırakılarak bu duygu durumunu ortaya çıkaran etmenlerin neler olduğu anlaşılmaya çalışılır. Buna yönelik olarak yürütülen ödev ve telkin uygulamalarıyla kişinin bu fobisi ortadan kaldırılmaya çalışılır.

BU YILDA EKLENEN KORONAVİRÜS SALGINI FARKLI ŞEKİLLERDE SINAV KAYGISINI ETKİLEDİ

Koronavirüs salgınının tüm dünyayı sarsan süreci gençlerin gelecek kaygısını artırıyor. Üniversite sınavına hazırlanan liseli ve mezun gençlerin aşmak için uğraştığı engellere bu yıl çetin bir engel daha eklendi: Koronavirüs.

Pandemi öncesi öğrencilerin üniversite sınavını kazanmaya dair umudu ve azmi hayli yüksekken 11 Mart’tan bu yana yaşanan süreçte sınava hazırlanan gençler, yönetmelikte yapılan değişiklik ve koronavirüs salgını için alınan önlemler sonrası umutlarını kaybetmeye başladılar.  “Gündeme takılıp kalarak yaşadığımız pandemik durumu bir tramvaya dönüştürmeden bu süreci fiziksel ve psikolojik olarak en sağlıklı şekilde geçirmemiz gerekmektedir. Unutmayalım ki, şartlar ne olursa olsun hedefimize ulaşmak için çalışmayı bırakmamız gerekmektedir.” 

Tüm dünyada ölümcül etkiler bırakan virüs sebebiyle verilen ara tatilde, öğrencilerin evlerinden ayrılmayarak sınavlarına çalışması hem sağlıkları hem de yaklaşan üniversite ve lise sınavlarındaki başarıları için oldukça önemlidir. Sınav hazırlıklarını yoğunlaştıran öğrencilerin öncelikle sağlıklarını göz önünde alarak kalabalıklardan uzak durması gerekmektedir.

İşte bu süreçte öğrenciler krizi fırsata çevirerek eksik konularını tamamlamalı, tamamladıkları konulardan bol soru çözmeli, tarama ve deneme sınavları yaparak bilgilerini ölçmelidirler. Bu periyotta sınavlara hazırlanan öğrencilerin gün sekiz-on saatlik bir çalışma ortalama dört yüz soru çözümü yapması sınavlardaki başarıyı oldukça artıracaktır. Elbette verilen bu arada sürekli ders çalışmak da motivasyonumuzu düşürebilir. Birkaç gün dinlenme, hobilere vakit ayırma, spor yapma, dizi, film gibi sevdiğimiz yayınları takip etme gibi aktiviteler de sınav motivasyonu için gereklidirler. Özellikle kitap okumak sınavlarda bir adım önde olmanın ve verilen bu ara tatilde zamanı iyi değerlendirmenin en güzel yollarından biri. Hangi sınava girerseniz girin, kitap okumak size artı bir değer katarak başarınızı yükseltecektir.  Ayrıca kitap okuma alışkanlığını edinmek sadece sınavlarda değil, yaşam boyu insana sağlıklı düşünme noktasında yardım edecektir.                                                                    Gündeme takılıp kalarak yaşadığımız pandemik durumu bir tramvaya dönüştürmeden bu süreci fiziksel ve psikolojik olarak en sağlıklı şekilde geçirmemiz gerekmektedir. Unutmayalım ki, şartlar ne olursa olsun hedefimize ulaşmak için çalışmayı bırakmamız gerekmektedir

Sorularınız için bizlere ulaşabilirsiniz

Randevu Al