MAKALELER

PSİKOLOJİK DESTEK NEDİR ?
PSİKOLOJİK DESTEK NEDİR ?

PSİKOLOJİK DESTEK NEDİR ?
İnsanoğlunun hayatını devam ettirebilmesi için çeşitli temel ihtiyaçlarınının doyurulmuş olması gerekmektedir. Bunlar hem fiziksel hem de ruhsal olarakbir bütün halinde bulunmaktadır. Yani beslenmek, korunmak gibi temel fiziksel ihtiyaçlarımızın yanında sevilmek, önemsenmek, anlaşılmak ve verlığımızın kabul edilmesi gibi temel ihtiyaçlarımızda bulunmaktadır. Bu temel duygusal ihtiyaçların çocukluk döneminde doyurulmaması, fazla doyurulması veya koşullu verilmesi halinde (sevgi görmeme, aşırı sevme ya da koşullu sevgi görme gibi ) çeşitli psikolojik sıkıntıların ortaya çıktığı görülmektedir. Bu sıkıntılar genellikle yaşam akışı içerisinde  duygusal zayıflık anında stres yaratacak bir olay sonrasında patlak verebilmektedir. Belirtiler kaygı, korku, huzursuzluk gibi küçük duygularla baş etmekte zorlanacağı hale gelebilmektedir. Eğer kişiler bu duyguların içinden çıkamayacağı hale gelir. Peki psikolojik destek nedir? Psikolojik destek, kişilerin psikolojik ( davranışşal, bilişsel ve en önemlisi duygusal ) sıkıntılarına çözüm yolu bulmayı hedefleyen bir hizmettir. Bu aşamada kişiler; hem kendilerini hem çevrelerini tanıma fırsatı yakalar, nasıl bir hayat sürdüklerini ve bunu nasıl daha iyi hale getireceklerini  öğrenir, problemlerini yakından inceler ve bunlara çözüm getirmek için adımlar atar. Psikolojik destek alıyor olmak kişinin hasta, güçsüz, başarısız ya da deli olduğu anlamına gelmez. Bunun bilincinde olan bir psikolok olarak bu süreci bir destek süreci olarak değerlendirmekte ve kişilere bu doğrultuda yardımcı olmayı amaçlamaktayım. Bu yüzden hedefim sadece kişileri anlamaya çalışmak ve sorunlara onunla birlikte çözüm yolu bulmaya çalışmaktır. Bu çözüm yolu her insan biricik ve özel olduğu için kişiye özel olarak yapılandırılmış halde gerçekleştirilmektedir.
PSİKOLOJİK DESTEK NASIL GERÇEKLEŞİR?
Bu süreç baş başa mümkünse yüz yüze gerçekleştirilmektedir. Seanslar 60 dakika sürmekte ve kişinin ihtiyacına yönelik yöntemler uygulayarak ilerlemektedir. Destek süreci büyük oranda süreç işidir. Bu noktada seansların tamamlanma süresi kişiye özgü olarak değişmektedir. Amaç: kişiye sıkıntılarının kaynağının bulundurulması, bu doğrultuda farkındalığın geliştirilmesi ve çözüm yoluna ulaşmasıdır. Bu aşamada psikolog ve danışan arasında güven ilişkisi esastır. Güven olmamması halinde danışandan psikologa aksamalar yaşanabilmektedir. Bu nedenle tarafların çözüm bulma doğrultusunda güven ilişkisi ve saygı çerçevesinde işbirliği yapması esastır.
PSİKOLOJİK DESTEK ALMALI MIYIM ?
Bu psikolojik sıkıntı yaşayan kişilerin özgür tecihidirelbette. Ancak kişiler duygusal sıkıntılarıyla baş etmekte zorlanıyor, daha iyi hissetmek, belirli davranış veya bilişselkalıplarını değiştirmek ve hayatının akışını daha iyi bir noktaya çekmek  istiyorsa böyle bir sürece başlamak kişinin kendisine yaptığı en büyük yatırım olacaktır. Paikolojide bir insan üç aşamada incelenmektedir. Davranış, düşünce ve duygu. Bu doğrultuda psikologların destek sürecinde kullandığı yöntemler de değişmektedir. Bazıları kişilerin rahatsız olduğu davranışları değiştirmeye ve bunlara  çözüm yolu bulmaya çalışırken bazıları kişilerin düşünce kalıplarını değiştirilmesi ve olumluya çekilmesinin kişiye katkı sağlayacağını düşünür. Bense kişilerin rahatsız olduğu duyguların üzerinde durmayı tercih ediyorum. Çünkü rahatsızlık veren duygular değiştikçe kişi kendini her anlamda iyi hissetmekte ve rahatsız olduğu düşünce ve davranışlarda otomatik olarak duygular yoluyla değişmektedir.
PSİKOLOJİK DESTEK ALMANIN FAYDALARI NELERDİR ?
İnsanlar yukarıda da belirtildiği gibi birçok psikolojik sıkıntıyla psikolojik desteğe ihtiyaç duyabilmektedir. Bu noktada psikolojik destek, kişinin olduğu davranış örüntüleri, bilişsel sorunları veya duygusal sıkıntılarına çözüm getirmesi ve onu rahatsız eden herhangi bir psikolojik sorunlara baş edebilmesi noktasında fayda sağlamayı amaçlamaktadır.  Bu amaç doğrultusunda bireyler sorunların çözümü ve destek talepleri için bir psikolog ile iletişime geçebilir veya randevu talep edebilir.
Günümüzde pek çok insan psikolojik destek almaya basşalamıştır.
PSİKOLOJİK DESTEK ALINMASI GEREKEN DURUMLAR
- Gelecekle ilgili kaygı, karamsarlık ve umutsuzluk duygularının yoğun olması,
- Sebebi belli olmayan duygusal ve ruhsal bir bıkkınlık veya çökkünlük.
- İntihar etme ve ölümle ilgili düşüncelerle birlikte fantazilerin kurulmaya başlanması.
- Bir aydan uzun süren bir uyku bozukluğu varsa.
- Evlilik, bosanma, iş değişikliği ve sosyal ilişkiler gibi konularda önemli bir karar aşamasında olup, ne yapılacağına karal verilmemesi.
- Kişinin kendisine ve çevresindekilere zarar vermeye başlaması.
- Kimsenin duymadığı seslerin duyulmasıi kimsenin görmediği görüntülerin görülmesi.
- Önemli bir konada başka birilerinin objektif fikirlerine ihtiyaç duyulması.
- Kim olursa olsun, herhangi birinin ya da birilerinin sizi anlamasını ve yol göstermesini isdemek.
- Kontrol edilemeyen panik ve öfke krizlerinin olması.
- Aşırı kilo alınması ya da aşırı kilo kaybedilmesi.
- Kişinin iç dünyasının, duygu ve düşüncelerinin karışık olması.
- Sürekli yanlış tercihler yapılmaya başlanması.
- Geçmişle ilgili tamamlanmamış veya çözümlenmemiş işlerin olması.
- Aşırı alkol almaya başlandıysa ve bundan dolayı sorunlar yaşanmaya başlandıysa.
- Kendine güvenin düşük olması 
- Kişinin kendisini daha iyi tanımak istemesi, yapabilecekleri ve yapamayacakları hakkında daha iyi bigi edinmek isdenmesi.
- Yaşam koçu gibi yol gösterecek birilerine ihtiyaç duyuluyorsa.
- Kişinin iç dünyasında çok fazla duygu ve düşünce birikmişse, bunları birbirine anlatıp rahatlamak isteniyorsa, hiç vakit kaybetmeden en kısa sürede psikolojik destek alınması gerekmektedir.
 
 
Bu amaç doğrultusunda  psikolojik destek nedir daha ayrıntılı öğrenmek, bilgi almak, seans ücretlerni öğrenmek, destek talebinde bulunmak veya randevu almak için iletişim adreslerinden bana ulaşabilirsiniz.
 
 
                                                                                                                                          PSİKOLOG
                                                                                                                                  NİMET FİŞEKÇİOĞLU

Sorularınız için bizlere ulaşabilirsiniz

Randevu Al